Obsługiwane przez usługę Blogger.

sobota, 6 kwietnia 2013

Opis wnętrza

Przy opisie wnętrza uwagę musimy skupić na większej liczbie przedmiotów, przedstawić je, określić ich wygląd i położenie względem siebie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje opisu:
- próbę przedstawienia "pełnego", kiedy chcemy kogoś poinformować o wszystkim, co w danym wnętrzu się znajduje - przeprowadzamy coś w rodzaju inwentaryzacji, dążymy do wyliczenia wszystkich elementów wypełniających wnętrze.
- próbę przedstawienia wnętrza z jakiegoś określonego punktu widzenia - w tym przypadku przedstawiamy te wnętrze z perspektywy kogoś, kto uwiecznił je na fotografii, zostaną pominięte wtedy te elementy, które z perspektywy fotografa nie są widoczne.

Przykłady: opisanie pokoju, w którym znajdują się stół, dwa krzesła, lampa, obraz na ścianie, łóżko i szafa, okno i drzwi.


"Do pokoju, w którym zamieszkałam podczas wakacji, prowadziły drzwi pomalowane białą farbą olejną. Za drzwiami, po prawej stronie, znajdowała się dwudrzwiowa drewniana szafa koloru jasnobrązowego. Po lewej stronie od wejścia stał przy ścianie drewniany stół przykryty białym obrusem, obok niego umieszczone były dwa krzesła. Nad stołem zwisała z sufitu lampa ze szklanym kloszem wykonanym z białego matowego szkła. Pod drugą ściana, na prawo od drzwi, stało żelazne łóżko przykryte narzutą z zielonego grubego materiału. Nad łóżkiem, na białej ścianie, wisiał obraz przedstawiający nadmorski pejzaż. Z niewielkiego okna umieszczonego naprzeciwko drzwi zwisała śnieżnobiała firanka i dwie zasłony tego samego koloru co narzuta na łóżku."

"Z zaciekawieniem otworzyłam pomalowane białą olejną farbą drzwi pokoju, w którym miałam zamieszkać przez następne dwa tygodnie wakacji. Moim oczom ukazało się miłe i schludne wnętrze. Najpierw zauważyłam uspokajającą zieleń zasłon, które zwisały z niewielkiego okna naprzeciwko drzwi i odcinały się od białej firanki, pogłębiając jej śnieżną biel. Następnie wzrok mój zatrzymał się na przykrywającej żelazne łóżko, które stało przy ścianie po prawej stronie, narzucie z grubego materiału, tego samego koloru, co zasłony w oknie. Łóżko to zdawało się obiecywać spokojny sen. Przy stole, który stał przy drugiej ścianie, ustawione były dwa zwyczajne krzesła. Nad stołem zwisała z sufitu lampa ze szklanym kloszem wykonanym z białego matowego szkła. Rozejrzałam się białych ścianach i dopiero po chwili dojrzałam nad łóżkiem obraz przedstawiający interesujący nadmorski pejzaż. Od razu polubiłam te wnętrze."

Zwróćmy uwagę, że opis pierwszy jest pozbawiony emocji. Nie wiadomo, czy ten pokój spodobał się autorowi oraz jakie wywołał w nim emocje. Autor chciał nam przedstawić obiektywną relację z tego wnętrza. W drugim opisie za to można zauważyć brak wzmianki o szafie, której nie mógł zobaczyć ktoś, kto ogląda pokój stojąc w progu. Ponieważ obu opisom przyświeca inny cel, inaczej są one ukształtowane.

Słownictwo opisujące wygląd wnętrza:
pokój: słoneczny ● widny ● jasny ● wesoły ● ciemny ● mroczny ● ponury ● mały ● ciasny ● niewielki ● obszerny ● duży ● ogromny ● wygodny ● nieustawny ● przyjemny ● przytulny ● wspólny ● ciepły ● zimny ● schludny ● czysty ● frontowy ● przechodni ● mansardowy ● przyległy ● sąsiedni ● umeblowany
pomieszczenia: sypialnia ● stołowy ● kuchnia ● łazienka ● przedpokój ● pokój dzienny ● pokój dziecinny ● pokój gościnny ● biblioteka ● spiżarnia ● gabinet ● pawlacz ● bawialnia ● jadalnia
mieszkanie: zajmować mieszkanie ● wynajmować mieszkanie ● mieszkanie dwupokojowe, wielopokojowe ● luksusowe ● prywatne ● spółdzielcze ● kawalerka ● urządzać mieszkanie ● meblować ● odnawiać ● remontować
mieszkańcy: domownik ● właściciel ● lokator ● sublokator ● najemca ● użytkownik

Czasowniki potrzebne do opisu wnętrza:
widzimy ● dostrzegamy ● zauważamy ● można zauważyć ● można dostrzec ● można spostrzec ● jest ● znajduje się ● umieszczono ● został umieszczony ● usytuowano ● został usytuowany ● leży ● wisi ● znajduje się ● stoi ● mieści się ● są poukładane ● poukładano ● są rozrzucone ● rozrzucono ● tworzy atmosferę ● wywołuje nastrój/klimat ● panuje nastrój (pogodny, słoneczny, przytulny, ponury, smutny, przygnębiający, obcy)

Słownictwo oddające stosunki przestrzenne:
przy ● obok ● koło ● nieopodal ● w pobliżu ● niedaleko ● opodal ● bliżej ● nieco bliżej ● blisko ● tuż za ● dalej ● nieco dalej ● w głębi ● z tyłu ● w tle ● z przodu ● w rogu ● pod ścianą ● na górze ● na dole ● naprzeciwko ● po przeciwnej stronie ● na wprost ● po drugiej stronie ● vis-a-vis ● z boku ● z prawej/lewej strony ● po obu stronach ● nad ● ponad ● wyżej ● poniżej ● pod ● pod spodem ● wewnątrz ● w środku ● pośrodku

4 komentarze:

 1. Interesujące. Jeszcze się z czymś takim na katalogach nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzez szukanie informacji na temat "jak napisać" sama bardzo dużo się uczę. Stwierdziłam, że innym także może to w jakiś sposób pomóc :)

   Usuń
 2. Uważam, że to co umieszczasz na blogu może być bardzo przydatne, na pewno będę z tego korzystać pisząc opowiadanie ;). Mam pytanie. Co planujesz umieścić w następnych notkach? Mogłabyś podać jakiś plan co w jakiej kolejności się pojawi?
  Opis przedmiotu też uważam, za przydatny i zauważyłam, że mój był dość skąpy jeśli chodzi o dwa dość ważne przedmioty jakie wymyśliłam :)
  Bardzo Ci dzięki za zwrócenie na tę kwestie uwagi :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno opis zjawiska przyrody, krajobrazu, postaci, sytuacji, przeżyć wewnętrznych, obrazu. Na pewno coś ogólnie o opowiadaniu, charakterystyce, streszczeniu, instrukcjach, listach, notatkach, ogłoszeniach i innych takich. Przewiduję tego całkiem sporo. Między innymi coś o przecinkach i akapitach. Może skubnę jeszcze gramatykę. Zobaczymy :)

   Usuń

>