Obsługiwane przez usługę Blogger.

sobota, 13 kwietnia 2013

Opis krajobrazu, zjawiska przyrody

W przeróżnych opowiadaniach taki opis na pewno pojawi się chociaż raz, jak nie więcej. Jak dla mnie, kiedy znamy odpowiednie słowa, można stworzyć niesamowitego tasiemca, który opisuje drzewo oraz jego okolice. Ale przejdźmy do przykładów.
"Atrakcją okolicy są dwa sąsiadujące ze sobą stawy, Powierzchnia stawu znajdującego się po prawej stronie jest gładka, woda w nim jest czysta i przejrzysta. Jego brzeg wyścielony jest złocistym piaskiem. Staw po lewej ma ciemniejszą wodę, pokrywają do wydobywające się ponad powierzchnię wodorosty. Jego brzegi porastają łozy i wierzby."[1]


"Zaiste, okolica była malownicza!
Dwa stawy pochyliły ku sobie oblicza
Jako para kochanków; prawy staw miał wody
Gładkie i czyste jako dziewicze jagody;
Lewy ciemniejszy nieco, jako twarz młodziana
Smagława, i już męskim puchem osypana.
Prawy złocistym piaskiem połyskał się wkoło
Jak gdyby włosem jasnym; a lewego czoło
Najeżone łozami, wierzbami czubate;
Oba stawy ubrane w zieloności szatę." [2]

Możemy zauważyć, że oba te opisy dotyczą tego samego krajobrazu. Przejawiają się w ni8m te same motywy, ale są prezentowane w inny sposób. W pierwszym przykładzie dominuje ujęcie rzeczowe, autor przedstawia dwa stawy, chcąc przede wszystkim podać informacje o ich usytuowaniu i wyglądzie. U Mickiewicza sama prezentacja okolicy nie wydaje się najważniejsza. Bardziej istotny jest sposób, w jaki autor mówi o stawach: zwróćmy najpierw uwagę na wiersz, następnie na środki artystyczne (porównania, bogactwo epitetów, uosobienia). W obu jednak opisach pojawia sie to, co istotne jest dla tej formy wypowiedzi: relacje przestrzenne i informacja o wyglądzie. Zauważmy też, że w pierwszym opisie uwagę autora przyciąga najpierw staw znajdujący się po prawej stronie, dopiero potem przedstawiony jest drugi staw. U Mickiewicza kompozycja opisu jest inna. Można nazwać ją porównawcza, bowiem autor mówi o stawach, porównując je na przemian według wybranych cech.

Słownictwo do użycia w opisie krajobrazu jest nam już znane, ale mimo wszystko przypomnę.

Słownictwo oddające stosunki przestrzenne:
przy ● obok ● koło ● nieopodal ● w pobliżu ● niedaleko ● opodal ● bliżej ● nieco bliżej ● blisko ● tuż za ● dalej ● nieco dalej ● w głębi ● z tyłu ● w tle ● z przodu ● w rogu ● pod ścianą ● na górze ● na dole ● naprzeciwko ● po przeciwnej stronie ● na wprost ● po drugiej stronie ● vis-a-vis ● z boku ● z prawej/lewej strony ● po obu stronach ● nad ● ponad ● wyżej ● poniżej ● pod ● pod spodem ● wewnątrz ● w środku ● pośrodku


Słownictwo opisujące kolory:
jednobarwny ● różnobarwny ● wielokolorowy ● pstrokaty ● ostry ● krzykliwy ● czerwony (malinowy, karminiowy, purpurowy, amarantowy, szkarłatny, wiśniowy, bordowy, różowy, cynober) ● pomarańczowy (rudy, ryży, rdzawy, marchewkowy, łososiowy) ● zielony (groszkowy, seledynowy, malachitowy, trawiasty, oliwkowy, szmaragdowy, turkusowy, zgniłozielony, khaki) ● niebieski (błękitny, indygo, lazurowy, szafirowy, granatowy) ● brązowy (beżowy, kasztanowy, bursztynowy, czekoladowy, orzechowy, kawowy, herbaciany) ● żółty (słomkowy, słomiany, złoty, ugier, ochra, bananowy, szafranowy) ● biały (perłowy, śnieżnobiały) ● szary (popielaty, stalowy, grafitowy, srebrny, srebrzysty, siwy) ● pastelowy ● stonowany ● jaskrawy ● świeży ● wyblakły ● kolory współgrają ● uzupełniają się ● przenikają się ● jeden jest dominujący ● dobrze/źle dobrane ● kontrastowe ● nie współgrają ● kłócą się "gryzą się"


[1] "Jak napisać..."
[2] A. Mickiewicz "Pan Tadeusz" księga VIII Zajazd

3 komentarze:

 1. Miałam nadzieję, że podasz coś na temat zjawisk przyrodniczych jak np burza, huragan itp. Jakieś słownictwo, przykłady jak dokładniej to oddać, by wydało się bardziej realistyczne, widząc to w tytule tak się nastawiłam.
  Opis stawu pokazuje co i jak, ale nie jest on zjawiskiem przyrodniczym i nie wiele ma z nim wspólnego :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko jest wymienić słownictwo do każdego zjawiska. Ba! Śmiem twierdzić, że jest praktycznie niemożliwe do zrobienia przez jedną osobę. Ja was tylko naprowadzam, daję porady, czasem dam parę słówek, aby tworzenie tego opisu jakoś ułatwić. Przecież w opowiadaniu chodzi o to, aby autor wymyślał opis. Nie mogę tak po prostu przedstawić opisu burzy, bo to by było bez sensu. W opisie wszystko zależy od wizji autora. Nie da się podać opisu na tacy.
   Ewentualnie polecam poszukać w google opisów burzy innych osób (sciaga.pl) być może to zainspiruje Cię :)

   Usuń
 2. Przejrzałam wszystkie opublikowane poradniki, wydaje mi się, że to ciekawy pomysł. Co prawda większość wiem, ale czasem przychodzi taki dzień, że nie ma się ani grama weny. Wtedy od razu wejdę tutaj i zasięgnę do twojego słowniczka-pomocniczka ;).
  Ogólnie rzecz biorąc - przydatne, bo opisy są solą i pieprzem opowiadania. Bez nich jest jałowo i sucho, a wyobraźnia śpi. A przecież nie o to chodzi :)
  Love, A.

  OdpowiedzUsuń

>