Obsługiwane przez usługę Blogger.

wtorek, 26 marca 2013

O opisach słów kilka

   W blogosferze z każdym dniem powstają nowe blogi. Są one naprawdę różne. Ile charakterów tyle stron, jak nawet nie więcej. Dzisiaj jednak, skupię się na tych co zawierają opowiadania.
   Jak wiadomo, podstawą opowiadania są opisy i dialogi. Oczywistym jest, że opowieść stworzona tylko z jednego z tych elementów byłaby okropna, ponieważ nie wszystko da się wyrazić w słowach, dlatego stosujemy opis chociażby uczuć wewnętrznych. Działa to także w drugą stronę. Treść złożona wyłącznie z opisów będzie ciężka i trudna do czytania oraz może zniechęcić czytelnika już na wstępie. Wiadomo także, że ktoś może być bardzo dobry w pisaniu dialogów (wychodzą one naturalnie), a przy opisach jest już gorzej. Uważam, że tego można się nauczyć. Postaram się dać wam kilka wskazówek.

   Zacznijmy od wytłumaczenia samego pojęcia. Opis jest to wypowiedź lub tekst, w których opisane są jakieś osoby, przedmioty, zjawiska lub sytuacje [1]. Możemy go podzielić na dwie strony. Pierwsza, opis obiektywny, którego przestrzegać musi autor tekstu naukowego po to, aby w powstałym tekście subiektywne odczucia tego, kto dokonuje opisu, nie przysłoniły tego, co opisywane. Drugą opcją jest opis artystyczny, który jest przeciwieństwem opisu obiektywnego. Tutaj przedstawieniu opisywanego przedmiotu towarzyszyć będzie prezentacja odczuć autora opisu. Przedmiot opisu będzie tu poddany subiektywnej, często emocjonalnej ocenie.
   Opis jest więc taką formą wypowiedzi, która ujmuje relacje przestrzenne. Dla ich uchwycenia autor opisu posłuży się przede wszystkim:
 • rzeczownikami jako częściami mowy nazywającym i głównie osoby i rzeczy,
 • przyimkami, które określają relacje pomiędzy elementami nazywanymi za pomocą rzeczowników.
   Samo nazwanie elementu rzeczywistości i jego umiejscowienia nie przynosi jeszcze pełnej informacji. Trzeba sięgnąć po inne części mowy. Najbardziej użyteczne będą przymiotniki określające cechy:
 • wizualne (barwę, kształt, wielkość),
 • słuchowe (natężenie dźwięku, jego wysokość),
 • smakowe (słodycz czy gorycz)
 • dotykowe (ciepło, zimno, rodzaj powierzchni)
 • zapachowe (miły, przykry, ostry, łagodny)

   Opis dzieli się zazwyczaj ze wzglęgu na temat i wyróżnia:
   Nimi zajmiemy się w innych postach, gdzie postaram się wam pokazać jak je tworzyć.


3 komentarze:

 1. Opisy nie są moją mocną stroną,ale pracujęnad tym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł z instrukcjami "jak pisać" nie jest wcale zły. Jednak kiedy już podejmujesz się tego wyzwania, to powinnaś nie dzielić żadnej instrukcji. Teraz wybrałaś opis jako pierwszą część, więc dobrze by było gdybyś skończyła i pokazała jak je napisać.
  Przyznam, że tyle to sama wiedziałam. Mam nadzieję, że innym osobom się przyda ta informacja.

  Ściskam, Donna.
  [ trzy-wspomnienia ]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal staram się nad tym pracować i jeśli wyłapiesz jakieś błędy, to będę dozgonnie wdzięczna, jeżeli mi je powiesz.
   Co do samej notki, to mam zamiar te opisy zalinkować i opublikować w innym poście, aby było przejrzyściej. Bo taki długi post może przerażać :)

   Usuń

>