Obsługiwane przez usługę Blogger.

czwartek, 28 marca 2013

Opis przedmiotu

   Podstawowa forma opisu. Każdy z nas w podstawówce na pewno miał zadanie, w którym musiał opisać jakiś przedmiot, chociażby długopis czy mazaki. Jeśli będzie potrafili tworzyć ten opis, łatwiej nam będzie z pozostałymi. Trudno jest wskazać jakiś ogólny plan, według którego można by dokonywać wszelkich opisów, podam jednak ten najogólniejszy:

  1. Przedstawienie przedmiotu: jego nazwa, przeznaczenie, położenie w przestrzeni.
  2. Cechy przedmiotu: wielkość, kształt, kolor, części z jakich się składa i jakie pełnią cechy.
  3. Ewentualnie: ocena, stosunek autora opisu do przedmiotu.
Zbierzmy sobie słownictwo, które wykorzystamy przy opisie:

- rzeczowniki: długopis, wkład, przycisk, obsadka, zaczep, skuwka, plastik, sprężynka,
- przymiotniki: podłużny, czerwony, metalowy, srebrny, niebieski.

Przykład:
"Dostałam w prezencie nowy długopis, który posłuży mi do pisania w szkole i w domu. Ma on podłużny kształt, z jednej strony zakończony jest przyciskiem, który służy do wysuwania i chowania wkładu, z drugiej - metalową skuwkę, z której wysuwa się pisząca część. Do obsadki z czerwonego plastiku przylega metalowy zaczep, dzięki któremu można umieścić długopis w kieszeni. Obsadka składa się z dwóch części. Kiedy je rozkręcimy, ze środka można wyjąc wkład, na którym umieszczona jest metalowa sprężynka. Mój długopis pisze na niebiesko i bardzo mi się podoba."[1]
   Na tym przykładzie doskonale widać jak bardzo szczegółowo można opisać długopis, który równie dobrze można opisać trzema zdaniami. Kolorami zaznaczyłam wam treść, które zawierają się w punktach, które podałam na samym początku.
   Oczywiście zbyt szczegółowe opisywanie przedmiotu, który nie ma większego znaczenia, nie ma sensu i jedynie zamęczy czytelnika. Co innego, jeśli jest to przedmiot, który jest bardzo ważny, np. naszyjnik, który Kasia dostała na urodziny, który swoją magiczną bronią zabije całe zło. Niestety, ale to już musicie sami wyczuć, kiedy warto opisać szczegółowo dany przedmiot, a kiedy po prostu sobie odpuścić. 
   Zostawiam wam, które może być bardzo przydatne w sporządzaniu opisów. Oczywiście to nie są wszystkie słowa, ale może akurat komuś się przydadzą.

Słownictwo opisujące kształt i wielkość:
podłużny ● długi ● wydłużony ● kwadratowy ● równoboczny ● foremny ● prostokątny ● trójkątny ● okrągły ● zaokrąglony ● obły ● pękaty ● baryłkowaty ● kanciasty ● wypukły ● spłaszczony ● półokrągły ● półkolisty ● stożkowaty ● sześcienny ● sześciokątny ● czworokątny ● duży ● wielki ● gigantyczny ● mały ● niewielki ● mikroskopijny ● maleńki ● malutki ● średniej wielkości.

Słownictwo opisujące kolory:
jednobarwny ● różnobarwny ● wielokolorowy ● pstrokaty ● ostry ● krzykliwy ● czerwony (malinowy, karminiowy, purpurowy, amarantowy, szkarłatny, wiśniowy, bordowy, różowy, cynober) ● pomarańczowy (rudy, ryży, rdzawy, marchewkowy, łososiowy) ● zielony (groszkowy, seledynowy, malachitowy, trawiasty, oliwkowy, szmaragdowy, turkusowy, zgniłozielony, khaki) ● niebieski (błękitny, indygo, lazurowy, szafirowy, granatowy) ● brązowy (beżowy, kasztanowy, bursztynowy, czekoladowy, orzechowy, kawowy, herbaciany) ● żółty (słomkowy, słomiany, złoty, ugier, ochra, bananowy, szafranowy) ● biały (perłowy, śnieżnobiały) ● szary (popielaty, stalowy, grafitowy, srebrny, srebrzysty, siwy) ● pastelowy ● stonowany ● jaskrawy ● świeży ● wyblakły ● kolory współgrają ● uzupełniają się ● przenikają się ● jeden jest dominujący ● dobrze/źle dobrane ● kontrastowe ● nie współgrają ● kłócą się "gryzą się"

Słownictwo opisujące materiały:
drewniany ● metalowy ● plastikowy ● szklany ● porcelanowy ● gliniany ● skórzany ● słomiany ● pluszowy ● wełniany ● lniany ● jedwabny ● chropowaty ● puszysty ● szorstki.

[1] M. Kuziak, S. Rzepczyński "Jak dobrze napisać..."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

>